Εορτολόγιο:
Αχιλλέας, Αχιλλεύς Δούκας, Δούκισσα, Δουκίτσα Ελισάβετ, Ελίζα, Λίζα, Λιζέτα, Ζέτα, Ζέττα, Ελλη, Βέτα Θαυμαστός, Θαυμαστή

Πρώτο βήμα… μέσω ανατροπής και παράτασης

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να φύγει με τη νίκη, επικρατώντας στην παράταση με 84-71 του Κολοσσού (63-63 παρ.) για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Basket League.

Με «όπλο» την έδρα και την φανταστική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο ανέτρεψε μία διαφορά 17 πόντων, οδηγώντας την αναμέτρηση στην παράταση και από εκεί στον θρίαμβο χάρη στην ευστοχία των παικτών του έξω από την γραμμή των 6.75μ. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στη Ρόδο, όπου με «διπλό» οι Ρεθυμνιώτες θα πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι επισκέφθηκαν χθες το απόγευμα το «Μελίνα Μερκούρη». Ρέθυμνο Cretan Kings και Κολοσσός έδωσαν μία επική «μάχη», με το φινάλε να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές. Όμως, για να φτάσουν έως εκεί χρειάστηκαν να πραγματοποιήσουν μία τεράστια ανατροπή, να υπερβάλουν εαυτόν και… να τραυματιστεί ο Ρέλεφορντ.

Σε ένα πολύ μέτριο α’ ημίχρονο οι «κεραμιδί» δεν έκαναν τίποτα σωστά, με τους Ρέντικ, Ρέλεφορντ και Γουότσον να κάνουν «άνω – κάτω» τη Ρεθυμνιώτικη άμυνα, ενώ επιθετικά οι «κεραμιδί» ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Μάλιστα, ο Αμερικανός πλέι μέικερ των «θαλασσί» έφτασε τους 17 πόντους στο α’ μέρος, με τη διαφορά να φτάνει έως και το +15 (24-39). Όμως, η τύχη δεν ήταν με το μέρος του καθώς στραβοπάτησε, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός για όλο το β’ ημίχρονο. Στην επανάληψη και μετά το 31-48 (25’), οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα, με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου. Τα σουτ μπήκαν, με τους άποντους στο α’ ημίχρονο Γιαννόπουλο, Φιτζπάτρικ και Τάλτον να ανατρέπουν το σκηνικό και την κατάσταση, βάζοντας την ομάδα τους σε ρόλο οδηγού με 61-59 και ενώ ήθελε 1’11’’ για τη λήξη. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν (61-63), με τον αρχηγό των Ρεθυμνιωτών να σημειώνει το καλάθι της ισοφάρισης (63-63), με 23’’ να απομένουν. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αστόχησε δις κάτω από το καλάθι, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και με 5 τρίποντα και επιμέρους 21-8 έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Πρωταγωνιστές αυτής της νίκης ήταν οι Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλος, οι οποίοι πέτυχαν όλα τα μεγάλα σουτ, με αποτέλεσμα να σημειώσουν από 20 πόντους ο καθένας, όλους στο β’ μέρος. Επίσης, εξαιρετικός ήταν και ο Άρνολντ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τάλτον παρά το ότι σημείωσε μόλις 4 πόντους κατάφερε να μοιράσει 10 ασίστ. Την πεντάδα των «διψήφιων» έκλεισαν οι Λέμον (13π.) και Χριστοδούλου (10π.).

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Λέμον να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού για το 5-4 (3’). Έπειτα η Ρεθυμνιώτικη ομάδα «κυνήγησε» το περιφερειακό σουτ αλλά αποδείχθηκε άστοχη, με τον Κολοσσό να πιέζει κάτω από τη ρακέτα, δημιουργώντας σερί 11-2 για το 7-15 (7’). Η είσοδος του Χριστοδούλου έδωσε ενέργεια, προσφέροντας λύσεις επιθετικά, καθώς με 4 δικούς του πόντους και ένα τρίποντο του Σάφτενααρ μείωσαν σε 14-19, με τον Σαλούστρο τελικά να διαμορφώνει το 14-22 του α’ δεκαλέπτου, με τρίποντο στην εκπνοή. Έπειτα, με σερί 6-0 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο (20-22 στο 11’), αλλά ο Ρέλεφορντ ήταν εξαιρετικός, απαντώντας για το 20-31 στο 14’. Τα «βαριά» χαρτιά του Ρεθύμνου παρέμεναν χωρίς πόντο (Γιαννόπουλος, Φιτζπάτρικ, Τάλτον, Άρνολντ), με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της αντίπαλης ομάδας, μένοντας πίσω στο σκορ με 24-39 μετά από επιμέρους 4-9, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και ενώ ο Ρέλεφορντ παρέμεινε στον πάγκο, λόγω τραυματισμού λίγο πριν το φινάλε του α’ μέρους, οι Ρεθυμνιώτες μπήκαν πιέζοντας στα 4/4 του γηπέδου. Κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να απαντήσουν μέσω του τρανζίσιον (29-41 στο 23’) αλλά και πάλι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρήκε τον τρόπο για να «γράψει» την μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού (31-48 στο 25’). Η απάντηση τελικά ήρθε από τους γηπεδούχους, καθώς οι Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ και Λέμον έχτισαν ένα σερί 14-0, μειώνοντας στο τρίποντο (45-48 στο 29’), αφήνοντας τους αντιπάλους τους χωρίς σκορ για 4 λεπτά, με το γ’ δεκάλεπτο να λήγει στο 45-51. Ο φρενήρης ρυθμός των «κεραμιδί» συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με αποτέλεσμα την ισοφάριση σε 51-51 στο 32’, μετά από τρίποντα των Άρνολντ και Γιαννόπουλου. Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπι, με την κερκίδα να ξεσηκώνεται και να δίνει ώθηση στους παίκτες της. Μάλιστα, ο αρχηγός των «κεραμιδί» ήταν εκείνος που κράτησε ξανά την ομάδα του σε απόσταση «βολής» (56-57 στο 37’), με το πρώτο προβάδισμα (μετά από το ξεκίνημα του ματς) να έρχεται από τον Άρνολντ (61-59 στο 39’). Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 61-63 (55’’). Ο Γιαννόπουλος ήταν και πάλι εκεί για την ισοφάριση (63-63 στα 23’’ πριν τη λήξη), ενώ ο Κολοσσός έχασε δύο ευκαιρίες για να φύγει νικητής, με την αναμέτρηση να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι έδωσαν ένα πραγματικό σόου, με τους Φιτζπάτρικ, Γιαννόπουλο και Άρνολντ να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη με 5 εύστοχα τρίποντα. Με επιμέρους σκορ 21-8 (84-71) «σφράγισαν» την πρώτη νίκη της σειράς και πλέον απέχουν μία επιτυχία μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 24-39 (ημιχρ.), 45-51, 63-63 (κ.α.), 84-71 παρ.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6), Θεοδωρίδης, Ραζής.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.

ΒΕΤΟΥΛΑΣ: ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ ΠΑΙΞΑΜΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ

Συγχαρητήρια μοίρασε αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο έμπειρος τεχνικός Νίκος Βετούλας, ο οποίος στη συνέντευξη Τύπου στάθηκε στο κακό α’ ημίχρονο, επισημαίνοντας πως στο β’ μέρος έπαιξαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, φέρνοντας τη νίκη. «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Θεωρώ πως η νίκη ήταν πολύ σημαντική με τον τρόπο που την πετύχαμε. Στο τεχνικό κομμάτι πιστεύω ότι ο Κολοσσός στο α’ μέρος είχε τον απόλυτο ρυθμό του αγώνα. Ήμασταν διστακτικοί και πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Στο β’ ημίχρονο σίγουρα παίξαμε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, με συγκέντρωση και ενέργεια αλλά η μη είσοδος του Ρέλεφορντ θεωρώ πως μας βοήθησε. Αυτή είναι η αλήθεια. Στο β’ ημίχρονο παίξαμε όπως παίζαμε συνήθως. Τουλάχιστον αν χάσουμε να χάσουμε με τον τρόπο που επιλέγουμε εμείς.
Ο Κολοσσός είναι πολύ καλή ομάδα και τον αδικεί η 7η θέση του πρωταθλήματος. Είναι δουλεμένη ομάδα και σίγουρα προβλέπεται πολύ δύσκολη σειρά. Συγχαρητήρια στα παιδιά και τους συνεργάτες μου».

ΦΙΤΖΠΑΤΡΙΚ: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΙΚΤΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ

Απόλυτα ικανοποιημένος από το θετικό αποτέλεσμα εμφανίστηκε ένας εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης, ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ στις δηλώσεις του υπογράμμισε πως στο β’ μέρος σούταραν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, δίνοντας συγχαρητήρια στους συμπαίκτες του για την προσπάθεια. «Νομίζω ότι στο ξεκίνημα του α’ ημιχρόνου ήμασταν αγχωμένοι και νευρικοί σχεδόν σε όλη την διάρκεια. Εγώ ήμουν μέσα σε αυτούς. Κάναμε αρκετά λάθη και δεν διαβάζαμε σωστά τις φάσεις. Ήμασταν βιαστικοί να τελειώσουμε το ματς νωρίτερα και δεν σουτάραμε αποφασιστικά. Στο β’ ημίχρονο συνεχίσαμε να παλεύουμε σκληρά. Σουτάραμε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και μπήκαν κάποια σουτ. Βγάλαμε ενέργεια. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την κατάθεση ψυχής. Συγχαρητήρια στον Χάρη, τον Αντρέα, τον Ρέτζι, τον Γκάρι και όλους τους υπολοίπους που έδωσαν αυτό που χρειαζόταν για να πάρουμε τη νίκη».